1. Polska bezgotówkowa
  2. Aktualności
Człowiek w centrum świata przeobrażeń

Człowiek w centrum świata przeobrażeń

Gdzie leży niewykorzystany potencjał AI? Czy w świecie przeobrażeń jest miejsce na harmonię i inkluzywność? Jakie są główne wyzwania w zakresie bezpieczeństwa? Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć podczas Future of Payments – najważniejszego wydarzenia branży płatniczej w Polsce. Już 22 października w Warszawie przedstawiciele polskiego sektora bankowego, eksperci międzynarodowych firm technologicznych, fintechów oraz NGO, a także doświadczone grono zagranicznych specjalistów wymienią się spostrzeżeniami na temat przyszłości rynku płatniczego.
Wspierajmy polskie małe biznesy!

Wspierajmy polskie małe biznesy!

27 czerwca świętujemy Dzień Małych i Mikroprzedsiębiorców Aż 99,8% wszystkich firm w Polsce stanowią MŚP, z czego ponad 97% stanowią najmniejsze biznesy. Przedsiębiorcy są filarem polskiej gospodarki i cichymi bohaterami wzrostu gospodarczego. Jak zatem możemy ich wspierać w codziennych wyzwaniach biznesowych? Ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Mikro-, Małych i Średnich Przedsiębiorstw to dobra okazja do tego, aby przyjrzeć się strukturze i kondycji biznesów w Polsce. Nasz kraj zajmuje 5-tą pozycję w Unii Europejskiej pod kątem liczby przedsiębiorstw. Cały sektor wytwarza ponad dwie trzecie wartości PKB (67,9 %), a największy w nim udział mają mikroprzedsiębiorstwa (28,2%). MŚP zatrudnia 6,9 mln osób, z czego prawie 4,4 mln pracę znajduje w mikrofirmach. Największy odsetek małych firm działa w usługach i handlu (75,2%), rzadziej zaś w budownictwie i przemyśle.
Click to Pay – pierwsze wdrożenia na polskim rynku

Click to Pay – pierwsze wdrożenia na polskim rynku

Fundacja Polska Bezgotówkowa we współpracy z organizacjami płatniczymi – Mastercard i Visa – kontynuuje prace, mające na celu akceptację globalnego standardu płatniczego na polskim rynku. Pierwsze wdrożenia Click to Pay są już faktem. Pilotaż usługi po stronie akceptacji uruchomił Autopay. Do końca 2024 roku Click to Pay będzie również dostępny w takich firmach jak: Fiserv Polska, PayNow, PayU, Przelewy24, Tpay oraz Wordline. Wszystkie podmioty koncentrują prace na uruchomieniu rozwiązania, które wpłynie na lepsze doświadczenie klientów w płatnościach online.
Indeks Konsumpcji: kontynuacja pobudzenia gospodarczego, ale w umiarkowanym tempie

Indeks Konsumpcji: kontynuacja pobudzenia gospodarczego, ale w umiarkowanym tempie

Dynamiczny Indeks Konsumpcji[1] w I kwartale 2024 r. wyniósł 50,2 pkt., co oznacza umiarkowane tempo kontynuacji ożywienia w popycie konsumpcyjnym. Na utrzymujące się od końca zeszłego roku pobudzenie gospodarcze w Polsce wpływają takie czynniki jak m.in. nastroje konsumentów, w tym podwyżki wynagrodzeń, wzrost płacy minimalnej i świadczeń społecznych, czy spadek inflacji. Wszystko to zachęca konsumentów do zakupów, a przed mikroprzedsiębiorcami otwiera szanse na zwiększenie obrotów i pozyskanie nowych klientów.
Akademia Przedsiębiorcy Fundacji Polska Bezgotówkowa zawita do Wrocławia!

Akademia Przedsiębiorcy Fundacji Polska Bezgotówkowa zawita do Wrocławia!

Fundacja Polska Bezgotówkowa rozpoczyna cykl spotkań z mikro przedsiębiorcami i osobami planującymi rozpocząć swój biznes. Pierwsze spotkanie w ramach Akademii Przedsiębiorcy – programu edukacyjnego dla właścicieli małych firm – odbędzie się we Wrocławiu (24 kwietnia, na Politechnice Wrocławskiej). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązuje rejestracja: https://polskabezgotowkowa.pl/dla-firm/akademia-przedsiebiorcy/wroclaw/. Liczba miejsc jest ograniczona!
Już ponad 2/3 transakcji w sklepach i punktach usługowych realizowana jest bezgotówkowo

Już ponad 2/3 transakcji w sklepach i punktach usługowych realizowana jest bezgotówkowo

Ponad 65% wszystkich transakcji detalicznych w sklepach i punktach usługowych w Polsce realizowanych jest bezgotówkowo - pokazują najnowsze wyniki badania „Zwyczaje płatnicze a rozwój sieci akceptacji kart w Polsce: badanie konsumenckie” przeprowadzonego dla Fundacji Polska Bezgotówkowa. Oznacza to, że w 2023 r. udział gotówki w liczbie transakcji detalicznych spadł o 3 p.p. do poziomu zaledwie 35%.  Wyraźnie zwiększyła się za to grupa klientów korzystających z płatności mobilnych i mobilnych aplikacji bankowych.

Polecane

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy